Grecsó Krisztián: Megyek utánad
„Hogy lehet gondolkodni, ha szép lányok jönnek?”
Elfeledett, rejtőzködő utak hálózzák be a fülledt alföldi falu földjeit, ahol Daru, a kamaszodó fiú küzd bandavezéri pozíciójáért, az önbecsülésért és szerelemért: egyszóval az életéért. Ha ő nem menne végig ezeken az ösvényeken, elkopnának, beleolvadnának a határba, megszűnne valami hallatlanul fontos, és az emlékezet jóvátehetetlenül megsérülne. Daru élete, sorsa is ilyen: makacsul járja az érzelmek elágazó csapásait, múltban és jövőben, közben mindegyik kapcsolatában elveszít magából valamit, mindegyikbe belehal egy kicsit. Így válik felnőtté. A sebek, varratok és hegek sokasodnak, szíve talán kérgesebb lesz, de a legutolsó, okos és érett viszonyban is ugyanaz a szenvedély izzik, mint a legelsőben. Hogyan is lehetne jobban elmesélni egy ember életét, ha nem a szerelmei történetén keresztül? Erre, és saját boldog-boldogtalan pillanatainkra, éveinkre gondolunk, miközben Daru sorsával ismerkedünk. Jön utánunk, nem ereszt.
Andrea Schacht: A sötét tükör
Azt mondják, hogy a tükör nemcsak az ember arcát mutatja meg, hanem azt is beszélik, hogy megtartja a lelkét. A sötét tükör azt jelenti, hogy a lélek elveszett – a halált jelenti!”A színhely Köln városa, az úr megtestesülése 1376. esztendejében. A begina-ház öntudatos lakóira gyanú árnyéka vetül; vajon valóban eretnekek és méregkeverők ők, vagy csupán rágalom áldozatai?Almút Bossart, a fiatal begina, egy nagy tiszteletnek örvendő építőmester lánya, elhatározza, hogy fényt derít a tekintélyes de Lipa borkereskedő házában történt rejtélyes halálesetre.Almút nem teljesen önszántából cselekszik; erősen ösztönzi az a tény, hogy az inkvizítor őt gyanúsítja a gyilkosság elkövetésével…A Sötét tükör a középkor hangulatát plasztikus ecsetvonásokkal lefestő történelmi regény, melynek fordulatokban bővelkedő cselekménye mesterien ötvözi az izgalmakat és a finom humort.
Halasi Mária: Az utolsó padban
Kati mezítláb, bokáig érő rózsás-fodros szoknyában, szakadt háncsszatyorral a kezében érkezik új osztályába. A vidéki kislány az iskolaév kezdete után költözik Pestre, ismeretlen városba, idegen lakásba, új iskolába. Vajon hogyan fogadja az osztály? Az utolsó padba száműzött, sokat csúfolt cigánylány vadócnak, szétszórtnak és rendetlennek tűnik a gyerekek között, pedig otthon ő látja el a háztartást. Lassanként az is kiderül róla, hogy jószívű és segítőkész, így végül befogadja az osztály, és tanárai szeretetét is elnyeri. Halasi Mária kedves humorú, melegszívű regénye abban a korban íródott, amikor sokan úgy gondolták, hogy Kati gondjai hamarosan megoldódnak. A több külföldi és magyar kiadást is megért műből nagy sikerű játékfilm is készült, s a történet a mai olvasók fölfedezésére vár.
No comments:
Post a Comment